Капацитетът за регазификация на LNG терминала Швиноуйшче в Полша се увеличи до 8,3 млрд. куб. м годишно спрямо предходния капацитет от 6,2 млрд. куб. м, съобщи Gaz-System, операторът на терминала. Към съоръжението са добавени втори товаро-разтоварен док и трети резервоар, като преди това беше увеличен броят на SCV регазификаторите.

Разширяването на терминала изпълнява една от основните цели на енергийната политика на страната за диверсификация на източниците и направленията за доставка на природен газ. Капацитетът от 8,3 млрд. куб. м отговаря на почти 50% от годишното търсене на газ на местните потребители.

„Благодарение на тази инвестиция ние ставаме още по-независими, което е от ключово значение в динамично променящата се геополитическа ситуация“, каза Марцена Чарнецка, министър на промишлеността на Полша. „LNG терминалът в Швиноуйшче, като стратегически елемент от енергийната инфраструктура на страната, отваря достъп до газовите пазари и гарантира гъвкавост на доставките.“

Програмата за разширяване на съоръжението беше разделена на два етапа. В първия етап бяха повишени работните параметри на съществуващата инсталация за регазификация чрез, наред с други неща, инсталирането на още два SCV (Submerged Combustion Vaporiser) регазификатора и измервателна линия. В резултат на тези дейности, през януари 2022 г. капацитетът на терминала се увеличи от 5 млрд. куб. м на 6,2 млрд. куб. м.

Като част от втората фаза бяха изградени трети резервоар и втори док за товарно-разтоварни дейности и бункериране на LNG, заедно с трансмисионна естакада, свързваща кейовите съоръжения с новия резервоар.

Източник: ceenergynews.com