Франция се очертава като петия по големина пазар на втечнен природен газ (ВПГ) в света, а потреблението на газ в страната е достигнало своя връх. Търсенето на ВПГ вероятно ще намалее, но може да се окаже стабилно, тъй като френският внос осигурява гъвкавост както на национално ниво, така и за по-широката енергийна сигурност на Европа.
През последните няколко години Франция се превърна не само в най-големия вносител на ВПГ в Европа, но и в петия по големина пазар в света в качеството си на отделна държава. Данните на Енергийния институт показват, че през 2023 г. Франция внася 30,7 млрд.куб.м ВПГ, което представлява 90% от общото потребление на газ в страната, докато през 2020 г. този дял е по-малко от половината.
От друга страна, Франция никога не е била потребител на газ в мащаба на другите големи европейски икономики. Благодарение на обширния парк от атомни електроцентрали търсенето на газ е ниско като дял от общото потребление на енергия. Основното предназначение на газа във Франция са жилищните и търговските сгради и промишлеността, а не електроцентралите. За периода от 1 август до 10 ноември тази година 53,6% от търсенето е било предназначено за общественото разпределение на газ, 41,6% – за промишлеността, а 4,9% – за производството на електроенергия от газови централи.
Както и на други места в Европа, общото потребление на газ във Франция е сериозно накърнено от високите цени след инвазията на Русия в Украйна. Пикът на търсенето на газ е през 2010 г. с 49,6 млрд.куб.м, като остава относително стабилно между 2012 г. и 2021 г. и варира между 40-45 млрд.куб.м, но пада до 38,4 млрд.куб.м през 2022 г. и 33,9 млрд.куб.м през 2023 г., макар вносът на ВПГ да се увеличава.
Независимо от съображенията за енергийната сигурност, меденият месец на ВПГ във Франция може да се окаже краткотраен. Очаква се търсенето на газ да продължи да намалява и тъй като почти целият потребяван газ сега е ВПГ, това ще се отрази на вноса на ВПГ.
Зеленият газ изостря спада в търсенето на изкопаем газ
Според доклада „Газови прогнози“, публикуван от операторите на преносни мрежи GRTGaz и Teréga и разпределителя на газ GRDF, търсенето на газ във Франция ще спадне от 381 TWh (34,3 млрд.куб.м) миналата година до 320 TWh (28,8 млрд.куб.м) през 2030 г.
Вносът на ВПГ ще бъде още по-силно засегнат, отколкото това предполага, поради очакваното увеличение на производството на възобновяеми и нисковъглеродни газове (с изключение на водород). По данни от доклада, те ще осигурят 60 TWh до 2030 г., като нараснат до 120 TWh през 2035 г.
Това означава намаляване на използването на природен газ с 4,6 млрд.куб.м, намаляване на общото търсене на природен газ – по-голямата част се осигурява от ВПГ – до 23,4 млрд.куб.м през 2030 г. и до около 18,0 млрд.куб.м през 2035 г.
Производството на биометан във Франция расте бързо, като достига 9,1 TWh през 2023 г. Броят на съоръженията, които нагнетяват газ в мрежата, се увеличава със 140% между 2020 г. и 2023 г. По данни на GRTGaz, до 2024 г. Франция има 652 обекта за производство на възобновяем газ, от които 80 са свързани към газовата мрежа. „Свързаните съоръжения като цяло имат капацитет да генерират 11 TWh/годишно… което представлява 2,5% от потреблението на природен газ във Франция“, се казва в доклада.
От друга страна, прогнозата подчертава редица чувствителни фактори, които биха могли да доведат до потребление на газ, което е по-високо от прогнозираното. Търсенето ще зависи от наличието на ядрено производство, скоростта на използване на капацитета за възобновяемата енергия, както във Франция, така и в съседните страни, и други фактори като приемането на по-активни политики за реиндустриализация.
Източник: www.naturalgasworld.com
Празно поле: Имена
Празно поле: Електронен адрес
Празно поле: Коментар
Грешка: Код