На 2 ноември 2015 г. за трети пореден път се проведе националната инициатива на българския бизнес „Гордея се с труда на моите родители”. По време на тазгодишното издание 21 компании в 19 града в страната отвориха вратите си за своите малки гости, като ги запознаха с над 100 професии. Основната идея на проекта е да покаже на децата на служителите защо трудът на родителите им е важен и да им помогне отрано в избора на професия.
Част от екипа на организаторите и един от главните „виновници“ за случването на инициативата е Даринка Георгиева, мениджър „Овергаз общество и Глобален договор на ООН” в Овергаз. Днес тя ще ни разкаже повече за проекта.
1. Моля, представи се с няколко думи – с какво се занимаваш и каква е твоята роля в проекта „Гордея се с труда на моите родители“?
Здравейте, казвам се Даринка Георгиева и съм мениджър „Овергаз общество и Глобален договор на ООН”. В Овергаз отговарям за инициативите на компанията в контекста на социалната отговорност, отношенията с обществени организации, дарителски и спонсорски програми, взаимовръзката между всички тях, така че да има най-много ползи за всички. Компанията ни влага много усилия и ресурси за промяна на културата и нагласите в нашето общество, за това да има активни, солидарни и съпричастни граждани.
„Гордея се с труда на моите родители” е моят любим проект – негов ръководител съм и отговарям за цялостното му изпълнение в Овергаз: от изготвянето на специална образователна програма и ангажирането на колегите – лектори до бюджета и посрещането на децата.
2. Как се роди идеята за проекта? Кое бе най-голямото предизвикателство?
Идеята за инициатива е на членовете на Българската мрежа на ГД на ООН.
Нека направим кратко въведение: Принципите на глобалния договор на ООН са универсални ценности в областта на правата на човека, трудовите норми, околната среда и анти-корупцията, възприети от над 8000 компании от целия свят.
Пред 3 години членовете на мрежата решиха, че е важно да преведат тези универсални ценности на разбираем език и творчески да ги адаптират към нуждите на нашето общество – сама по себе си тази задача е голямо предизвикателство. При обсъждане на част от значимите обществени проблеми като влошаването на качеството на образованието, липсата на връзка между образованието и реалния бизнес, липсата на кариерно образование и ориентиране в училищата, Мрежата припозна своята роля. И в резултат на колективните усилия на няколко компании, сред които и Овергаз, се роди този проект, в който със специално разработени програми и игри бизнесът да покаже на децата на своите служители защо трудът на родителите им е важен. Впоследствие към инициативата се присъединиха много други компании. Тази година, например, тя се провежда в 21 компании, в 19 града в страната, а децата се запознават със 115 професии от повече от 15 секторa на икономиката.
3. Защо „Гордея се с труда на моите родители…“ и какво насочи екипа в посока кариерното ориентиране?
Каква по-голяма награда за един човек от това детето му да оцени неговия труд? След гостуването в компанията децата знаят какво наистина работят родителите им, какво прави компанията и са горди с тях. Търсим връзката между труда и щастието. Ясно е че човек работи не само за пари. Стремим се да помогнем да децата да се ориентират в света на професиите, да им покажем, че е важно да изберат професия, която носи радост и удовлетворение.
4. Вече мина третото издание на проекта. Потвърдиха ли се очакванията ви до момента от гледна точка на интерес от страна на компании, служители, деца? Как се разви проекта през годините/ изданията до момента?
Имаше дори повече желаещи, отколкото бяхме планирали – включиха се 40 деца. Тази година учиха с инженерите за природния газ, с геолога за пътя му от земните недра до нашите домове, с финансистите за стойността на парите, а със специалистите човешки ресурси как да извървят пътя до мечтаната професия.
Проектираха своя Град на мечтите – зелен и газифициран, разбира се, с училища, завод, паркове, библиотеки, площадки, велоалеи….
Разговаряхме за правото им на образование, избор, щастие.
От миналата година въведохме и т. нар „обмен” – разменно гостуване на деца. Обменът позволява на децата, вече участвали в проекта в предишна година да посетят друга компания и да научат за нови професии.
Тази година продължаваме да разширяваме и надграждаме проекта. Предвиждаме „Детски базар на професиите”, отворен за всички родители и подрастващи. Той ще се състои на 29-ти ноември в НДК. (Повече подробности ще бъдат публикувани на фейсбук страницата на Българска мрежа на Глобалния договор на ООН (БМГД).
5. Как децата приемат участието си в инициативата?
Вълнуват се, учат, забавляват се, очакват този ден отдалеч. Има деца, които идват за трета поредна година.
В края на деня вече питаха „Кога ще дойдем пак?” и „Ще ме вземете на ли работа в Овергаз?”, разказват в училище, вкъщи и сред приятели за гостуването в Овергаз.
6. Какви са ползите за компаниите, които се включват в проекта?
Ще споделя само няколко:
- Удовлетворение от възможността да демонстрират/предадат своите умения и професия пред децата
- Удовлетворение от възможността да погледнат себе си и работата си през очите на децата
- Повишена лоялност и ангажираност на служителите
- Споделяне на корпоративните ценности и култура със семействата на служителите
- Повишаване на сплотеността на екипа и ангажираността на служителите с обединяващи компанията цели и ценности
- Участие в колективен проект заедно с други компании, включване в общността на отговорните компании
Мога още да изброявам, но съм сигурна, че всяка компания, която реши да се включи, ще намери своя ракурс. Вече приемаме заявки за издание 2016.
Празно поле: Имена
Празно поле: Електронен адрес
Празно поле: Коментар
Грешка: Код